W kuchni, jak i w łazience przebywamy mnóstwo czasu w naszym życiu. Dla niektórych samo gotowanie jest swoistą pracą po pracy. Mniejsze obciążenie psychiczne przy gotowaniu może spowodować elegancko wykończona kuchnia. Blat z kamienia naturalnego na pewno podkreśli prestiż oraz elegancję naszej kuchni. Ważne by w kuchni każdy czuł się dobrze i nawet najprostsza czynność była dla nas przyjemnością. Elegancka łazienka również wpływa na nasze samopoczucie. W przemyślanym projekcie łazienki możemy poczuć się na prawdę odprężeni i w ładnym jej otoczeniu jesteśmy w stanie nabrać energii do działania na co dzień.

Wśród kamieni można spotkać niepowtarzalną kolorystykę, różnorodność użylenia oraz barw. Blaty stanowią elegancki, ponadczasowy element w naszym domu. Estetyka kamienia nawet po długim użytkowaniu nie traci swoich najcenniejszych walorów. W przypadku gdy coś się z naszym blatem stanie, ulegnie uszkodzeniu, można z łatwością go odnowić – kontaktując się z naszym zakładem kamieniarskim.

Jest wiele rodzajów kamienia naturalnego, jak i rodzajów wykończenia ich powierzchni. Do blatów kuchennych lub łazienkowych zalecany jest jedynie powierzchnia polerowana. Bardzo ważne by kamień był jak najmniej porowaty, nie zatrzymywał resztek jedzenia w kuchni, a w łazience nie przyjmował brudu. Polerowana powierzchnia jest praktyczna ze względu na walory higieniczne. Poler, tak samo jak w aucie, w zależności od barwy jest łatwiejszy lub trudniejszy w utrzymaniu czystości i blasku. Wyschnięte krople wody na pewno będą bardziej widoczne na ciemniejszym kamieniu. W tym przypadku należy każdorazowo przecierać powierzchnię kamienia suchą ściereczką po każdym użyciu. Bardzo ważne jest by nie wystawiać polerowanej powierzchni na próbę krojenia, siekania na nim warzyw czy mięsa. Można uszkodzić poler rysując nożem po jego powierzchni. Blaty matowe jednak nie stanowią dobrej alternatywy ze względu na możliwe utrudnienia w czyszczeniu jego powierzchni przy zaniedbaniu w pielęgnacji. Wszystkie blaty należy impregnować specjalistycznymi środkami do kamienia. Preparaty chemiczne do kamienia nie należą do najtańszych, jednak jednorazowy wydatek na impregnat na pewno będzie tańszy, niż fachowa pomoc.

Standardowy blat kuchenny lub łazienkowy wykonywany przez nasz zakład kamieniarski jest z płyty o grubości 2-3cm. Grubsze blaty nie są rekomendowane ze względu na znaczne obciążenie konstrukcji. Jeżeli klient chciałby mieć gruby blat, wtedy proponujemy podklejki na krawędzi, które stanowią skuteczną imitację. Brzegi blatu mogą być zaokrąglone lub ścięte na krawędzi – fazowane. Wybór kamienia to jedynie nasze wyobrażenie o projektowanej przestrzeni. Projekt musi na pewno być rozpatrzony pod kątem naprężeń na elementy nośne kamienia. Jedynie profesjonaliści przy użyciu specjalistycznych narzędzi są w stanie zamontować blat w kuchni lub łazience. Nasza wiedza i doświadczenie przekłada się na Państwa bezpieczeństwo.

Blaty kuchenne oraz łazienkowe polecane przez nas zakład kamieniarski wykonane są z najodporniejszego kamiennego surowca – granitu. Granit jest skałą powstałą w wyniku krystalizowania się magmy stygnącej głęboko pod powierzchnią Ziemi. Bez problemu gołym okiem można zobaczyć poszczególne składniki skały. Granit w mniejszym stopniu ulega zniszczeniu przy codziennej eksploatacji w porównaniu do np. marmuru czy konglomeratu.

Marmurowy blat bardzo szybko ulega porysowaniu i powstaną na nim odbarwienia oraz plamy. Powodem problemów są właściwości marmuru, który jest wapienną skałą, miękką i chłonną na wszelkiego rodzaju płyny. Szkodliwe dla niego mogą być również kwasy organiczne, które zawarte są w codziennie stosowanych produktach spożywczych.

Konglomerat jest to syntetyczny kamień wykonany ze zmielonego marmuru lub granitu z dodatkiem żywicy poliestrowej w około 10% oraz z dodatkiem pigmentów. Konglomerat jest o 20% lżejszy i tańszy od kamieni naturalnych. Odporne są na działanie środków chemicznych, dostępne w wielu kolorach, jednak mniej trwałe niż kamień naturalny. Konglomeraty marmurowe szybciej się ścierają oraz tracą połysk. Tak samo jak naturalny marmur, łatwiej jest je również zarysować i uszkodzić.

Blat z granitu to prawdziwa ozdoba każdej kuchni, pasujący zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Granit wart jest swojej ceny ze względu na funkcjonalność oraz piękny wygląd. Bez wątpienia jest to inwestycja na długie lata, dlatego projektując przestrzeń w kuchni czy łazience należy staranie przemyśleć ponadczasowość aranżacji. Granitowe elementy wewnątrz lub na zewnątrz są praktycznie niezniszczalne. Przy odpowiedniej, regularnej pielęgnacji, powierzchnia blatu z granitu będzie wyglądała jak nowa, nawet po kilkunastu latach użytkowania. W przypadku zmatowienia lub porysowania powierzchni, granit należy odnowić poprzez polerowanie kamieniem szlifierskim.

Granit jest materiałem bardzo popularnym wśród deweloperów na inwestycjach budowlanych. Dzięki jego trwałości stosowany jest we wnętrzach do tworzenia parapetów, blatów, posadzek czy obudowy kominków. Zastosowanie może być bardzo różne, a to między innymi bogatej kolorystyce tego kamienia. Występuje od głębokiej czerni, wielu odcieni szarości, poprzez brąz, beż, zieleń i niebieski kolor. Powierzchnia granitu jest delikatnie porowata, bardzo wolno się nagrzewa i jest chłodna w dotyku.

Użytkownicy granitowych blatów bardzo sobie cenią jego odporność na wodę i inne płyny. Nie nasiąka i nie pochłania wilgoci, nie wnika w niego brud, tłuszcz oraz bakterie. Granit jest materiałem niepalnym, odpornym na działanie wysokich temperatur. Jest to ogromna zaleta w kuchni i w salonach jako okładzina kominków. Gorące garnki bez problemu można stawiać na blacie, jak również formy z ciastami wyjęte prosto piekarnika.